Då är vi en vecka till gången och tiden börjar susa iväg mot sommarlovet… Tur att vi har ett påsklov innan så vi hinner vila upp oss:)
Som vanligt är det ju fullt ös här i Mars alla klassrum och vi kämpar på. Eller, ja, vi är så jäkla bra så det går av bara farten egentligen! Nu har vi gjort klart allt med Stormaktstiden och vi går åt det mer ekonomiska hållet… Kan ju “hinta” lite att det kan vara en bra ide för er föräldrar att läsa på lite grann med det där med att förhandla vecko- eller månadspeng med era barn.. Här kommer ett förberednings-tips till er föräldrar:
https://www.swedbank.se/privat/en-battre-framtid/leva/sju-tips-om-veckopeng-och-manadspeng-.html
Kan vara så att era kids kommer hem om ett tag och vill förhandla… kanske t.o.m har ett kontraktsförslag med sig…;)
Vem är det i masken?
Veckans Fokus:
Då är vi precis klara med vårt tema i Historia kring Vasatiden och Stormaktstiden och sist ni fick info så var vi precis igång med att titta på hur häxprocesserna såg ut och fungerade på 1600-talet. Som uppgift fick eleverna göra en egen serie för att illustrera dessa fasansfulla händelser. Så här blev några serier utav alla resultat:
Sen var det utflykten:) Dagen innan provet så åkte vi på utflykt och enligt pappret så skulle det ju bli en magiskt utflykt med resa till slussen och en solig, magisk lunch vid kajen där vi skulle åtnjuta den vackra utsikten och mumsa på vår smaskiga matsäck…Ja, allt gick ju bra tills vi kom till vår fina plats och inser att vi fått sällskap av andra varelser som spanat in oss ordentligt… Fåglar som flyger och hetsar över oss för varje minsta lilla möjlighet till matbit i munnen. Med skrik och skratt blandat så överlevde vi ändå trots allt denna måltid:)
Sen kom vi äntligen fram till museet och då blev det dags för tipspromenad. Attans vad duktiga små detektiver kidsen blev.
Som sista del i allt detta så blev det ju en examination. Eleverna fick själva välja om de ville göra examinationen muntlig eller skriftlig. Hyfsad lika fördelning faktiskt, intressant nog. Redan samma kväll rättade jag, Åsa, alla prov och förde in dem på schoolsoft. Där finns även uppdaterade matriser för ämnet historia. Glöm inte att kryssa i “Kunskapskrav – skolverket” och “Steg -skolverket” (=se bild). Bedömningarna bygger på både Vasatiden och Stormaktstiden.
Övrig information:
Protokollet för föräldramötet i onsdags samt information kring Ängsholmen finns att hitta på schoolsoft. Vi tackar för finfikat och ett informativt och produktivt möte! Hör av er gärna vid eventuella frågor, tankar eller funderingar.
Besök Storgårdsbiblioteket eller något av folkbiblioteken i Värmdö och ladda upp med bra böcker att läsa innan den 8/4. Ni har nämligen blivit utmanade att delta i tävlingen Lemshaga läser!
Utmaning: Hela Storgården läser tillsammans 500 timmar på två veckor. Om alla elever i Storgården läser 15 min per dag i två veckor klarar vi utmaningen. Tävlingen startar fredagen den 8/4 och avslutas fredagen den 22/4.
Om vi klarar utmaningen vinner vi:
- Skolgårdsdisco för hela Storgården den 29/4 12.30-13.30. Det blir musik, dans, aktiviteter och något gott att äta. (Alla elever slutar efter discot).
- Nya böcker till biblioteket (värde 10 000:-)
Dina mentorer kommer dela ut protokoll att fylla i under nästa vecka!
Kommande datum och aktiviteter:V .15 Påsklov
Utmaning: Hela Storgården läser tillsammans 500 timmar på två veckor. Om alla elever i Storgården läser 15 min per dag i två veckor klarar vi utmaningen. Tävlingen startar fredagen den 8/4 och avslutas fredagen den 22/4. Om vi klarar utmaningen vinner vi:
|
Ha en fantastisk älg!
Bästa hälsningar från oss pedagoger i Mars genom Åsa
En kommentar
Tack för ännu en bra vecka. Ser fram emot kontraktsförslaget – fint att ni tar initiativet till det!
Kommenteringen är stängd.