Ämne: Engelska
Årskurs: 7
Ansvarig: Sofia Ljungkvist
När: v 40-43
Varför?
För att Queen Elizabeth II avled 8 september 2022 och det har skapat intresse och diskussioner som vi tar vidare.
Vad?
Vi tittar på videos, läser, pratar och lär oss om Queen Elizabeth II, sedan väljer vi ut olika delar att fördjupa oss i. Dessa delar forskar vi sedan i på egen hand eller i par/små grupper.
Hur?
V 40: Vi tittar på videos, läser, ’forskar’ själva och fördjupar oss.
V 41-42: Vi producerar posters om det vi fördjupat oss i och sätter sedan upp det längs en tidslinje i klassrummet.
V 43: Vi berättar muntligt om det vi fördjupat oss i.
CoT – Åtta kulturella krafter för ett tänkande klassrum
Hur används de åtta kulturella krafterna för ett tänkande klassrum i undervisningen?
Tid
Vi lägger tid på att prata och förstå sammanhang och språk.
Möjligheter
Vi försöker jobba i olika former så att fler ges möjlighet att delta och lyckas. Vi hjälps åt att komma på former för projektet, elever och lärare. Vi hjälps åt att komma på former för projektet, elever och lärare.
Förväntningar
Vi förväntar oss att alla är delaktiga och försöker sitt bästa.
Rutiner
Vi använder chalk-talk och think-pair-share en hel del för att synliggöra och dela vår kunskap.
Interaktion
I samtal med varandra och i mötet med kunskap.
Miljö
Vi sätter upp delar av processen i klassrummet för att påminnas, utveckla och bygga vidare på vår kunskap.
Språk
Vi övar på att dela våra känslor och tankar på ett språk som ibland inte är vårt eget. Vi bygger på med bildspråk och andra konstformer för att få fler möjligheter att uttrycka oss.
Modellering
Genom att vara en med-undersökande lärare hoppas jag kunna visa att vi lär oss tillsammans, samt skapa en tillåtande atmosfär.