Hej alla Mars elever. Nu har vi 2 vanliga skolveckor kvar sedan är det sommar lov:) Bilder över vår vackra skola.
Ämnena rullar på som vanligt och alla elever och lärare är på plats, vilket är väldigt skönt.
Rasterna fungerar bra, eleverna leker ute i det fina vårvädret, fotbollen har fungerat bra vilket är skönt.
No hade Marie ett litet test om luft, det gick bra för eleverna.
Matten rullar på med medelvärde mm, hjälp eleverna med läxan.
So går vi in på sista veckan med Medeltiden, prov på fredag, allt material ligger på Schoolsoft, under uppgifter/resultat sedan klicka på Medeltiden projekt.
Engelskan fungerar bra, hjälp eleverna med läxan.
Idrotten är ute resten av terminen, lite kallt nästa vecka, läder efter väder gäller. Vi gjorde hjärn joggen i veckan, eleverna sprang mellan 3-5km på ett mycket bra sätt. Tack till alla elever.
Musiken fortsätter med garage band.
Slöjden börjar skålarna bli klara.
Vecka 21: Måndag ledigt för alla elever, tis och ons kan eleverna bli inkallade till skolan av undervisade lärare för komplettering av saker som har missats. Blir man inkallad så är det inte frivilligt. Jag kan kalla elever som eventuellt inte är i skolan på historieprovet, detta gör jag på fredag. Vissa elever har redan blivit kallade att komma på vissa tider. Torsdag och fredag är det ledigt.
28/5 ska våra tjejer få en ny spruta av Judith.
Lemshagavägen
Då den bilburna trafiken har ökat ordentligt här på Lemshagavägen sedan Coronas intåg rekommenderar vi de elever som kan, gå sista biten ned till skolan. Det går bra att till exempel släppa eleverna vid busshållplatsen. Om ni har möjlighet kan ni cykla till skolan och ställa cykeln i cykelstället precis utanför Mellangården.
Vecka 23 planerar vi att ha schema brytande hela veckan.
Måndag är vi runt skolan.
Tisdag utflykt till Björnö, de flesta elever får åka buss, de elever som inte åker buss, hoppas vi kunna få hjälp med transport. Vi återkommer när vi vet exakt antal. Här grillar vi och får maten från skolan.
Onsdag är det tänkt att vi ska ha en Medeltids vandring runt Riddarholmen och Gamla stan. Här behöver vi också transport hjälp för de elever som inte åker buss. Matsäck denna dag.
Torsdag och fredag är vi på skolan med lite olika aktiviteter, bl.a fixar vi med åk6 avslutningsmiddag.
Nu är det bara en månad kvar till vårt efterlängtade sommarlov, var försiktiga och ta hand om er.
Marie, Ayla, Krister