Hej alla Solar! Så har ytterligare en vecka med mycket skolarbete avklarats.
Det är full rull nu i de flesta ämnena och innan höstlovet är det flera inlämningsuppgifter och prov. Det betyder att det är viktigt att ha koll på vad som göras och pluggas. Detta kräver god planering och viktigt med bra studieteknik!
Tips att inför kommande vecka titta på vad som står på schoolsoft just angående inlämningar och prov och att göra en plan för veckan. Allt material till dina lektioner hittar du i Classroom.
Flera av er har haft samtal med Daniel/Syv och vi hoppas att det har känts givande. Samtalen fortsätter även nästa vecka.
På Idrotten har vi fullt fokus på orientering. Vi har haft en praktisk examination för Solen grön i Ekedalsskogenoch nästa vecka onsdag på idrottsfördjupningen är det dax för Solen röd. En komplettering/examination 2 kommer att vara vecka 43. I år har vi inget teoretiskt prov men vill man fördjupa sig i lite teorikunskap( karttecken, vägval och kompass för att kunna orientera bättre ligger material på classroom.
Veckan som kommer:
De som inte har haft sitt samtal med Syv kommer att ha det. Vill vårdnadshavare vara med går det jätte bra.
No läxförhör på måndag
So prov-info om viktiga delar finns på SS/material på classroom
Kommande händelser:
° Höstlov vecka 44
° Prao vecka 50
Socialt umgänge i Solen:)
Höstiga hälsningar Patrik, Malin och Gottis